Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach przed utratą pracy nie uzasadnia łamania prawa

13 października 2022 | Kadry i Płace | Magdalena Sobczak

Pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń przełożonych. Dbając jednak o interes pracodawcy, a także swój, powinien odmówić wykonania zadania sprzecznego z przepisami prawa.

Podporządkowanie pracownika pracodawcy jest nieodłącznym elementem stosunku pracy odróżniającym go od innych form zatrudnienia / współpracy, jak np. umowa zlecenie czy samozatrudnienie. Takie ukształtowanie relacji pracodawca – pracownik pozwala na realizowanie przez pracodawcę zamierzonych celów gospodarczych w sposób i formie przez niego pożądanej. Należy pamiętać, że to pracodawca, będący najczęściej przedsiębiorcą, ponosi wyłączne ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem ma on prawo ustalania sposobu jej prowadzenia przy pomocy zatrudnionych osób.

Ustawodawca w art. 22 kodeksu pracy przewidział, że pracownik wykonuje pracę „na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem”. Jednocześnie w art. 100 § 1 k.p. wskazano wprost, że stosowanie się do poleceń przełożonych jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Pracodawca może więc wydawać pracownikowi wiążące polecenia dotyczące pracy. Każda forma wydawania poleceń jest dopuszczalna – mogą być wydawane zarówno ustnie, pisemnie, jak i w innej formie, np. za pośrednictwem korespondencji mailowej.

W zgodzie z rodzajem pracy

Aby polecenie służbowe było wiążące, musi dotyczyć pracy wykonywanej przez pracownika. Innymi słowy, musi ono pozostawać w zgodzie z rodzajem umówionej pracy.

Z kolei rodzaj pracy powinien zostać określony – zgodnie z art. 29 k.p. – w umowie o pracę i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12394

Wydanie: 12394

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament